NPRCz 2021-2025



Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 21 im. Henryka Sienkiewicza w Gliwicach uzyskała dofinansowanie w wysokości 12 000 zł w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. Dofinansowanie wraz z wkładem własnym (3 000 zł), zostanie przeznaczone na zakup książek będących nowościami wydawniczymi oraz na działania promujące czytelnictwo.
Program realizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, jako Operatora Priorytetu 3.

10.03.2023 r.
Szkoła została poinformowana o wybraniu do dofinansowania projektu zgłoszonego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na rok 2023.

06.06.2023 r.
Między 10 maja a 11 czerwca 2023 r. biblioteka poprosiła czytelników o wypełnienia anonimowej ankiety >>> tutaj. Jej wyniki posłużą do stworzenia listy książek do zakupu. Kwestionariusz wypełniło 19 osób.



20.07.2023 r.
Podpisano umowę na dofinansowanie zakupu książek będących nowościami wydawniczymi, elementów wyposażenia biblioteki szkolnej oraz realizacji działań promujących czytelnictwo w ramach Priorytetu 3 "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025".

20.09.2023 r.
Narodowe Centrum Kultury zaakceptowało materiały promocyjne związane z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zamieszczamy informację na stronie szkoły >>> tutaj oraz w mediach społecznościowych >>> tutaj . Rozwieszamy plakaty.



09.11.2023 r.
Na przełomie października i listopada przeprowadzono konsultacje w sprawie zakupu książek. Lista tytułów została pozytywnie zaopiniowana przez: Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach/ Filę nr 16, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Józefa Lompy w Katowicach/ Filę w Gliwicach, Radę Rodziców, Samorząd Uczniowski.

14.11.2023 r.- 30.06.2024
Biblioteka szkolna jest dobrym miejscem na prowadzenie edukacji zdrowotnej. Odpowiednio dobrana literatura uczy zachowań prozdrowotnych. Beletrystyka, a także książki popularnonaukowe zwracają uwagę młodego czytelnika na prawidłowe żywienie, dobroczynny wpływ aktywności fizycznej, konieczność dbania o higienę i bezpieczeństwo. Wskazują na istotę opieki lekarskiej, relacji społecznych i sposobów radzenia sobie z emocjami. Ugruntowują wiedzę z zakresu ekologii.
W ramach NPRCz realizujemy projekt edukacyjny: „Czytaj na ZDROWIE! Osiem wskazówek na cały rok szkolny”. Każdy oddział ma do wykonania jedno zadanie z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki.


KLASA I: Mniam, Mniam! Najważniejsze zasady żywienia (zajęcia edukacyjne do książki Zofii Staneckiej "Basia i gotowanie")

"Mniam, mniam! Najważniejsze zasady żywienia" – tak brzmiał program edukacyjny w klasach pierwszych. Uczniowie wysłuchali książki "Basia i gotowanie" Zofii Staneckiej oraz wzięli udział w pogadance na temat racjonalnego odżywiania. Następnie z pomocą nauczycieli wykonali zdrowe śniadania. Kanapki „wzięły udział” w sesji zdjęciowej. Efekty pracy oglądnąć można w elektronicznym portfolio "Odżywianie dla zdrowia" >>> tutaj.
Projekt połączony został z organizowanym – 8 listopada – Dniem Zdrowego Śniadania.


KLASA II: Potęga sportu (zajęcia edukacyjne do książki Martina Widmarka "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica wyścigu")

Sport to zdrowie, zabawa i okazja do odnoszenia sukcesów. Wiedzą o tym drugoklasiści, którzy po wysłuchaniu fragmentu książki "Tajemnica wyścigu" ochoczo wypowiadali się na temat sposobów aktywnego spędzania czasu wolnego oraz znaczenia ruchu dla kondycji człowieka. Uczniowie rozpoczęli zajęcia od przywitania się częściami ciała wg metody ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne, a zakończyli je demonstrując ćwiczenia ogólnorozwojowe.







KLASA III: S.O.S. dla Ziemi (zajęcia edukacyjne do legendy „Jurata, królowa Bałtyku”)

Jak w ciekawy sposób omówić legendę o Juracie? Zabawić się w teatr ilustracji!
Wiedzą o tym, uczniowie klas trzecich. Tworzyli oni obrazkowo-tekstowe plansze, które prezentowali za pomocą parawanów wykonanych z kartonowych teczek. Treść utworu stała się dla nich pretekstem do rozmowy o zwierzętach zamieszkujących polskie morze oraz przyczynach niszczenia Bałtyku.










KLASA IV: Jak działa nasze ciało? (zajęcia edukacyjne doskonalące umiejętność korzystania z encyklopedii i słowników)

Czwartoklasiści wykonali szereg zadań systematyzujących wiedzę na temat poznanych na lekcjach zasad ortograficznych. Rozwijali poprawną polszczyznę z "ortografii ludzkiego ciała".
Pracowali ze słownikami i atlasami anatomii. Na ich podstawie uzupełniali przygotowane karty pracy. Aby szybciej i łatwiej przyswoić pisownię trudnych wyrazów, zapisywali je w zeszycie i na tablicy. Układali wyrazy w kolejności alfabetycznej, robili ortogramy.
Żmudna praca uczniów zaprocentowała powstaniem intrygującej gazetki. Po raz kolejny potwierdziła się znana wszystkim prawda, że ortografią można się bawić.








KLASA V: Człowiek w sidłach nałogu (zajęcia edukacyjne do książki Doroty Suwalskiej "Marionetki Baby-Jagi")

Dzięki „Marionetkom Baby-Jagi” piątoklasiści zmierzyli się z tematem nieobecności jednego z rodziców, depresji oraz uzależnienia. Z zagrożeniami, które burzą szczęście tysięcy współczesnych rodzin.
Głównie jednak skoncentrowali się na siecioholizmie. Zastanawiali się nad skutkami uzależnienia od nowych technologii. Tworzyli komiksy przedstawiające pozytywne zakończenie fragmentu książki Doroty Suwalskiej. Finalnie uczniowie wypracowali za pomocą literatury przekonanie, iż w dużej mierze o stanie naszego zdrowia decydują życiowe wybory. 






KLASA VI: Życie jako prezent. O trudnej nauce godzenia się z chorobą (zajęcia edukacyjne do powieści Érica-Emmanuela Schmitta "Oskar i pani Róża")

Oskar - chory na białaczkę bohater książki - kiedy miał 10 lat, za namową wolontariuszki Pani Róży zaczął pisać listy do Pana Boga.
Dzisiaj już coraz rzadziej wysyłamy korespondencję w formie papierowej. Wybieramy wersję elektroniczną.
W naszej szkole narodził się jednak pomysł napisania tradycyjnych kartek pocztowych. Były one dedykowane osobom przewlekle chorym oraz miały na celu wywołanie uśmiechu na twarzach pacjentów z gliwickiego hospicjum. Pacjentów podobnych do: Oskara, Peggy Blue, Bekona, Pop Corna, Einsteina i wielu innych poznanych podczas czytania opowieści Érica-Emmanuela Schmitta.












KLASA VII: Moc emocji (zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem czasopism)

Sami przyznacie, że pisanie wierszy, to trudna sztuka... Takie właśnie zadanie otrzymały klasy siódme w ramach NPRCz. Uczniowie byli przerażeni, gdy usłyszeli, co mają zrobić. Początkowo nawet próbowali "ściemniać" nauczycielowi, że to zajęcie dla wybranych. Humory poprawiły im się, gdy okazało się, że nie będą pracować techniką ściemniania, ale zaciemniania (blackout poetry).
Wstępem do ćwiczeń redakcyjnych była lekcja, na której zastanawiali się nad różnicą i podobieństwami między czasopismem a gazetą. Analizowali artykuły 
z "Victora Juniora" na temat problemów młodzieży i na forum klasy dzielili się swoimi spostrzeżeniami.
Po prasówce i burzy mózgów - w swoich tekstach - szukali słów/wyrażeń kluczy (kotwic) oraz dobierali do nich kolejne. Niepotrzebne słowa skreślali w dowolny - właściwy sobie sposób – głównie je zaciemniając.
Nastoletni łowcy słów byli bardzo kreatywni.












KLASA VIII: O zdrowiu – żartobliwie, ale z morałem (zajęcia edukacyjne do utworów Jana Kochanowskiego "Na zdrowie" i Ignacego Krasickiego "Człowiek i zdrowie")

Najstarsi uczniowie naszej szkoły w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wykonali chmury wyrazowe zawierające słowa popularyzujące zdrowy styl życia. Grafiki powstałe na lekcji informatyki (aplikacja WordArt) posłużyły utrwaleniu bardzo ważnych zasad zachowania prozdrowotnego. Zasad, które nastolatkowie uzmysłowili sobie, analizując na języku polskim utwory J. Kochanowskiego ("Na zdrowie") oraz I. Krasickiego ("Człowiek i zdrowie").
Rozmyślając na temat tego, jak zdrowo żyć, co zrobić, by "zdrowie nie uciekło", pracowali z wielkim zaangażowaniem w kilkuosobowych grupach i chętnie dzielili się na forum klasy swoimi spostrzeżeniami.

























30.11.2023 r.
30 listopada 2023 r. w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, odbyło się spotkanie z autorką książek oraz serialu animowanego o Panu Totim - Joanną Sorn-Garą. W wydarzeniu uczestniczyło pięćdziesięcioro dzieci z klas drugich i trzecich.
Autorka przedstawiła czytelnikom sposób, w jaki powstają historie o: "człowieczku małym jak palec", Hehelu i złośliwych bliźniakach. Pani Joanna opowiedziała o procesie tworzenia animacji, zaprezentowała jeden z odcinków serialu, a także przeczytała fragment książki.
Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali od pisarki egzemplarz "Kolorozadanek". Bibliotece natomiast podarowane zostały książki: "Pan Toti i rodzina Pyrtków, "Pan Toti i tajemniczy tunel", "Pan Toti i Plątacze czasu". Każdy uczestnik mógł zdobyć autograf oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.








18.12.2023 r.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa to wspólne działania biblioteki szkolnej z Miejską Biblioteką Publiczną w Gliwicach i Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Katowicach. Współpraca ta przybiera różne formy: głośnego czytania, lekcji bibliotecznych, wycieczek, konkursów.
Bibliotekarze z gliwickiej filii biblioteki pedagogicznej zapraszają do siebie uczniów, by lepiej poznali instytucję >>> tutaj. Niejednokrotnie sami składają wizyty w naszej szkole >>> tutaj. Razem włączamy się też w ogólnopolskie akcje >>> tutaj.
Biblioteka publiczna pomaga nam z kolei organizować wydarzania promujące czytelnictwo >>> tutaj i >>> tutaj.

29.12.2023 r.
Ze środków otrzymanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupiono - zgodnie z wytycznymi - nowości wydawnicze, książki historyczne oraz książki uwzględniające potrzeby osób niepełnosprawnych.
Księgozbiór biblioteki powiększył się o 632 woluminy. 336 pozycji stanowią lektury szkolne (14 z nich jest w formie audiobooków). Pozostałe egzemplarze to literatura piękna i popularnonaukowa. Na liczne prośby czytelników nabyliśmy komiksy oraz mangi.
Książki dostarczono do szkoły w połowie grudnia. Będą one sukcesywnie wprowadzane na stan biblioteki i wypożyczane uczniom.


Lista zakupionych książek >>> tutaj.

12.04.2024 r.


12 kwietnia 2024 r. zorganizowany został drużynowy konkurs dla klas III  –  "Ekspedycja do lasu". Jego głównym celem było upowszechnienie wiedzy o środowisku leśnym oraz kształtowanie u uczniów postawy szacunku wobec przyrody.
Konkurs trwał 1,5 godziny. Zawodnicy zmierzyli się z trzynastoma zróżnicowanymi zadaniami. Klasa 3A zdobyła I miejsce (Hanna P., Pola G., Mateusz G.), 3B – II (Leon K., Wiktoria M., Krzysztof M.), 3C – III (Arsenii K., Olivia O., Hanna W.).
Nagrody rzeczowe – książki – zakupione zostały ze środków Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Konkurs objęty został patronatem Rady Dzielnicy Sośnica.







16.04.2024 r.
Internetowy surfing - konkurs na temat bezpieczeństwa w sieci